3 Eylül 2012 Pazartesi

KurşunKalem BaşkaldırırsaBaşucunuzda duran  bazı kitaplar vardır hani okurken bitmesin diye usulca okuduğunuz, kendi hayatınızdan bir şey bulduğunuz , her cümlenin altını çizmek istediğiniz, yazarın yerinde olmak için can attığınız..


Uzun zamandır kitapevlerinin yeni çıkanlar raflarında  çıkmış mı diye bitap düşülmüş yine çıkmamış diye umudu bir sonrak ziyarete bırakan kitapların başında geliyor : BAŞKALDIRAN KURSUnKALEM... Dile kolay 11 sene.. Bu kadar büyük bir heyecanla beklendiğini bilse acaba bu kadar bekletir miydi?

Ferhan Şensoy ... Bazılarımızın ismini duydugu ama ilgi alanımıza girmeyen muhteşem kişi. Yazdıgı kitaplar oyunlar, oynadığı oyunlar ... Hepsi bugunler de eksiklik duydugumuz gerçek  "sanatçı" profilini tamamlıyor. Korkusuzca  İktidarı hiciv edip, inandığı doğrular , fikirler ne olursa olsun o yolda yürümeyi inat eden kişi..
Anlattıkları o kadar cağın ötesi ki 1980'lerde yazdıgı oyunu bugun hiçbir değişiklik yapmadan sahneye koysa yine haklı çıkar anlattıklarıyla... Hani hepimizin dilinde ki " Değerini Bilemediklerimizden" biri Ferhan Şensoy...

Ferhan Sensoy kendi otobiyografisini yazarken aslında o dönemin sanat, politika, sosyal hayatına dair o kadar cok şey anlatıyor ki o dönemde yaşıyor zannediyor insan kendini.. Bir anda 1980'lerde  Ozcan Ozgur'le rakı sofrasına eşlik ederken, diğer taraftan 1940'larda Ünye'de Müjgan Öğretmenle sohbet ediyorsun... Özdemir Asaf'dan İsmet Ay'a, Ayfer Feray'dan , Yaşar Kemal'e kadar geniş bir yelpaze bu yolculukta eşlik ediyor bize.Ferhan Sensoy ne iyi ettin de yazdın BAŞKALDIRAN KURSUnKALEM'i....

Kalemine , yüreğine, insanlığına sağlık.....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder